Spitalul Orasenesc – 157 ani in slujba comunitatii

Vineri, 23 octombrie 2009, s-au omagiat 157 de ani de la infiintarea Spitalului Orasenesc din orasul Tirgu Neamt. Institutia medicala functioneaza din 16 octombrie 1852, la deschiderea ei participand domnitorul Tarii Moldovei din acea vreme – Grigore Ghica-Voda, Sofronie – mitropolitul Moldovei si Neonil – staretul Manastirii Neamt. La aceeasi data a fost inaugurata si Capela Spitalului, cu hramul „Sf. M.Mc. Dimitrie”, directorul actual al Spitalului orasenesc, domnul doctor Axinia Tudorel, numind-o „ una dintre capodoperele arhitecturale de acest fel de la mijlocul secolului XIX.
Evenimentul din acest an a fost marcat printr-o sesiune festiva la care au participat oficialitati locale si ale judetului: Primarul orasului Tirgu Neamt – Decebal Arnautu, Subprefectul de Neamt – Vasile Sendrea, Vicepresedintele Consiliului Judetean – prof. Valerian Perca, Presedintele-director al Casei Judetene de Asigurari de Sanatate – Valerica Fratila, Directorul executiv al Directiei de Sanatate Publica – dr. Daniela Marcoci.
Momentul festiv a fost deschis de dr. Tudorel Axinia, directorul spitalului Orasenesc, care a prezentat un scurt istoric al spitalului si a expus cateva din planurile sale privind situatia pe viitor a spitalului. In continuare dl. Primar – Decebal Arnautu a tinut sa felicite conducerea si angajatii institutiei si a subliniat intentia administratiei locale de a participa la planul de dezvoltare a spitalului, urmand a fi alocate toate sursele financiare posibile.
Ultima parte a momentului festiv de vineri a fost dedicata comunicarilor stiintifice axate pe diverse teme:” Fertilitatea in vitro – tehnica si etica” ( dr. Gabriela Iovoaia), „Rolul explorarilor I.R.M in managementul coxartrozelor” (dr. Gabriela Cozma), „ H.T.A. – noi modalitati de abordare si control” (dr. Antonela Iordache – Firma KRKA), „ Modificarile climei si impactul asupra copiilor”(dr. Gabriela Surpateanu, As. Anca Oboroceanu), „Boala cardio- vasculara – problema majora de sanatate publica”(dr. Elena- Smaranda Garbea), „Rolul ecografiei vasculare in practica medicala actuala”(dr. Gabriela Hanganu), „Sangele – sursa vietii(As. Maria Stefan), „Interferente medicale, psihologice si sociale in abordarea pacientului”(As. Ana Gauca), „Evolutia conceptului de sanatate si furnizarea servicilor de sanatate contemporane”(As. Irina Cosofret). Sesiunea de comunicari s-a incheiat cu o prezentare de medicamente a firmei Bayer.
Cea de-a doua parte a aniversarii s-a desfasurat duminica, 25 octombrie, printr-o slujba de priveghere oficiata de un sobor de preoti din Tirgu Neamt, invitati de parintele paroh al Capelei – pr. Emilian Cretu. La slujba de la Capela Spitalului orasenesc au participat numeroase persoane, angajati ai spitalului, enoriasi din parohia din jurul acestuia, cat si primarul Decebal Arnautu si vicepresedintele Consiliului Judetean, Mircea Pintilie.